Ιστοσελίδα Εκπολιτιστικού-Αθλητικού Συλλόγου Σπάτων-Αρτέμιδος - Volley Ball Team

Χορηγοί

Καιρός

Τελευταία Νέα

Κύπελλο γυναικών: Η Θέτιδα Βούλας στα προημιτελικά

Η Θέτιδα Βούλας κατέκτησε το τελευταίο εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας γυναικών, επικρατώντας στη Νέα Σμύρνη του Πανιωνίου με 3-0 σετ.

08.Φεβ.2023

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε πανηγυρικά στα προημιτελικά του CEV Cup γυναικών

Ο Ολυμπιακός παίζοντας όμορφο βόλεϊ νίκησε για δεύτερη φορά την Ντούκλα Λίμπερετς και πανηγύρισε τη πρόκριση στις οκτώ καλύτερες ομάδες του CEV Cup γυναικών.

08.Φεβ.2023

Πρόγραμμα και διαιτητές (10-12/02/2023)

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές όλων των εθνικών πρωταθλημάτων για το διάστημα 10-12 Φεβρουαρίου 2023.

08.Φεβ.2023

Challenge Cup: Με πρωταγωνιστή τον Κόβαρ ο Παναθηναϊκός απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό, 3-1 τον Ολυμπιακό

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γίρι Κόβαρ ο Παναθηναϊκός νίκησε μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι με 3-1 σετ τον Ολυμπιακό στο κατάμεστο «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη, στον πρώτο ημιτελικό του Challenge Cup.

08.Φεβ.2023

CEV Cup γυναικών: Στην Τσεχία για να σφραγίσει την πρόκριση ο Ολυμπιακός

Έχοντας επικρατήσει με 3-0 στο κλειστό του Ρέντη, ο Ολυμπιακός χρειάζεται δύο σετ αύριο (Τετάρτη 8/2, 19:00) στην έδρα της Ντούκλα Λίμπερετς για να βρεθεί στα ημιτελικά του CEV Cup.

24-03-29

Με νίκη έκλεισε τις υποχρεώσεις της για το έτος 2023, το Τμήμα Γυναικών του Συλλόγου μας, την Τετάρτη 20/12, με αντίπαλο την αξιόμαχη ομάδα του ΑΟ Λαγονησίου, στο Λαγονήσι, με σκορ 0-3 σετ (21-25, 15-25, 12-25). Η ομάδα παρά την απουσία βασικών αθλητριών, έδειξε ότι έχει βάθος και τα κορίτσια που καλούνται να αναπληρώσουν το κενό ανταποκρίνονται στο έπαρκο. Η νίκη αυτή μας διατηρεί στην 4η θέση, που οδηγεί στα play off και απομένουν τρία ματς "φωτιά" για να κλείσει ο πρώτος γύρος του πρωταθλήματος. Συγχαρητήρια στις αθλήτριές μας και τον προπονητή τους Δημήτρη Γκίκα.

Ένα ευχάριστο βράδυ είχε το Τμήμα Γυναικών την Τετάρτη 13/12 στα Σπάτα, πετυχαίνοντας την 3η συνεχόμενη νίκη της με σκορ 3-0 σετ (25-9, 25-12, 25-20) με αντίπαλο την ομάδα Ιωνικός ΑΣ. Η ομάδα δεν δυσκολεύθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα και με τη νίκη αυτή ανέβηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ο προπονητής μας Δημήτρης Γκίκας, έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες που είχε στη διάθεσή του. Επόμενο ματς την Τετάρτη 20/12 εκτός έδρας με την ομάδα ΑΟ Λαγονησίου.

Με καθαρό σκορ 0-3 σετ (18-25, 20-25,18-25), πέρασε από την έδρα του ΑΟ Οδυσσεύς την Τετάρτη 6/12/2023 το Τμήμα Γυναικών του συλλόγου μας. Η απόδοση της ομάδας κυμάνθηκε σε υψηλό επίπεδο, μη αφήνοντας περιθώριο αμφισβήτησης στην αντίπαλη ομάδα, η οποία έχει μέχρι στιγμής επιδείξει ένα αξιόμαχο σύνολο. Συνεχίζουμε δυναμικά την πορεία μας, για την υλοποίηση του στόχου μας, που είναι η εδραίωση της θέσης μας στην πρώτη 5άδα που οδηγεί στα play off. Επόμενο ματς την Τετάρτη 13/12 και ώρα 21:45 στα Σπάτα με αντίπαλο την ομάδα Ιωνικός Α.Σ.

Με σκορ 3-0 σετ (25-13, 25-6, 25-13) κέρδισε το Τμήμα Γυναικών του συλλόγου μας την Τετάρτη 29/11 στα Σπάτα την ομάδα ΑΕΣ Γαλατσίου. Οι αθλήτριες μας χωρίς ιδιαίτερη πίεση πήραν το ματς και προσέθεσαν άλλους τρεις βαθμούς στην προσπάθεια για μείνουν κοντά στην 1η προνομιούχο 5αδα

Τη νίκη κατέκτησε το τμήμα γυναικών του συλλόγου μας την Τετάρτη15/11 στα Σπάτα με αντίπαλο την πολύ καλή και αξιόμαχη ομάδα Αμαζόνες Αχαρνών, με σκορ 3-2 σετ (21-25, 25-15, 27-29, 25-12, 15-12). Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν παίρνοντας το 1ο σετ, ενώ το 2ο κατέκτησε σχετικά εύκολα η ομάδα μας. Το 3ο σετ εξελίχθηκε σε θρίλερ, κυριολεκτικά πόντο, πόντο, με πιο τυχερές στο τέλος τις φιλοξενούμενες. Τα επόμενα δύο σετ η ομάδα μας δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης φτάνοντας στο τάι-μπρέικ και τη νίκη με 3-2.

Η φιλοξενούμενη ομάδα ήταν πρώτη και αήττητη μέχρι τον αγώνα με την ομάδα μας. Αξίζει να σημειωθεί η παρουσία των φιλάθλων μας στις εξέδρες, όπως και η παρουσία των φιλοξενούμενων φιλάθλων, με ένταση στις εκδηλώσεις ενθουσιασμού, εντός όμως του πλαισίου κοσμιότητας και σεβασμού στον αντίπαλο. Οι αθλήτριες μας έδωσαν το καλύτερο αγωνιστικό τους πρόσωπο, πάλεψαν, έτσι όπως επιβάλλεται σε όλα τα παιχνίδια και στο τέλος ανταμείφθηκαν με τη νίκη που τις φέρνει πιο κοντά στο στόχο τους. Επόμενο μεγάλο ματς με την επίσης αξιόμαχη ομάδα ΑΟ Μελισσιακός την Τετάρτη 22/11 στα Σπάτα.

Πολύ καλή εμφάνιση και νίκη εκτός έδρας για το Τμήμα Γυναικών του συλλόγου μας, που επικράτησε με σκορ 0-3 σετ (19-25,9-25,6-25 ) του ΓΣ Κορωπίου, στο Κορωπί. Το Κορωπί αντιστάθηκε μόνο στο πρώτο σετ, καθόσον τόσο το δεύτερο, όσο και το τρίτο σετ κρίθηκαν με διαφορά άνω των 15 πόντων κάτι που δείχνει και την εξαιρετική απόδοση της ομάδας μας. Με αυτή τη νίκη τα κορίτσια μας έφτασαν τους 7 βαθμούς και την έβδομη θέση. Και σε αυτό το ματς ο προπονητής μας Δημήτρης Γκίκας, χρησιμοποίησε σχεδόν όλες τις παίκτριες που είχε στη διάθεσή του, οι οποίες ήταν σε άριστη κατάσταση.

Χωρίς καμία δυσκολία το τμήμα Γυναικών του συλλόγου μας έφτασε στη νίκη με σκορ 3-0 σετ (25-5,25-12,25-4), επί της ιστορικής ομάδος ΓΣ Χαλανδρίου, την Τετάρτη 1/11 και ώρα 21:45 στο για Σπάτων. Ο προπονητής μας Δημήτρης Γκίκας είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής και στις δεκατέσσερις αθλήτριες, χωρίς ωστόσο να χαθεί η συνοχή. Αξίζει να σημειωθεί ότι για μια ακόμη φορά το γήπεδο ήταν γεμάτο από φιλάθλους της ομάδος μας. Πρώτη εμφάνιση της ομάδος και με τις νέες φανέλες. Ευχαριστούμε τους χορηγούς του Τμήματος VS vasilis stamou και Σπeataki, για την προσφορά τους. Συνεχίζουμε να παλεύουμε σε ένα πρωτάθλημα μαραθωνίου που από τις δεκατέσσερις ομάδες δύο θα ανέβουν κατηγορία η πρώτη απ' ευθείας και δεύτερη μέσω final4 των ομάδων που θα καταλάβουν από τη 2η έως και την 5η θέση. Επόμενο ματς την Τετάρτη 8/11 στο Κορωπί με την ομώνυμη ομάδα.

Στο κατάμεστο γήπεδο Σπάτων «Δημήτρης Δημητρίου», ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του το Τμήμα Γυναικών, με αντίπαλο την ομάδα Σχολή Μωραΐτη από την οποία ηττήθηκε με σκορ 2-3 σετ (25-17, 25-13, 21-25, 25-27, 9-15). Η ομάδα μας αν και προηγήθηκε με 2-0 στη συνέχεια χαλάρωσε και στο τέλος δεν κατάφερε να κερδίσει. Επόμενος αγώνας με την ομάδα ΠΑΟ Κουκάκι, σε ένα μαραθώνιο 26 αγωνιστικών. Υγεία και καλή δύναμη στα κορίτσια μας και καλή συνέχεια.

Αισιοδοξία παρά τον αποκλεισμό από το θεσμό του κυπέλλου γέννησε η πολύ καλή εμφάνιση του Τμήματος Γυναικών του συλλόγου, μας την Τετάρτη 4/10 στο κλειστό γήπεδο των Σπάτων με αντίπαλο την ομάδα ΑΟ Νέοι Βύρωνος που αγωνίζεται στη Β Εθνική κατηγορία, δηλαδή δύο κατηγορίες πάνω από τη δική μας. Το αποτέλεσμα 1-3 σετ (16-25, 25-16, 23-25 & 22-25) έδωσε την πρόκριση στην πολύ καλή ομάδα του Βύρωνα στην οποία ευχόμαστε καλή συνέχεια. Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες με μόλις 6 πόντους συνολικής διαφοράς και στα τέσσερα σετ. Κρατάμε την πολύ καλή εμφάνιση και προχωράμε στο πρωτάθλημα αρχής γενομένης την Τετάρτη 18/10. Αξίζει να σημειωθεί η παρουσία των φίλων μας στις κερκίδες, οι οποίες ήταν κατάμεστες συμπεριλαμβανομένων και πολλών υποψηφίων δημοτικών συμβούλων.

ΑΚ Ζωγράφου- ΕΑΟ Σπάτων

Με πλήθος κόσμου, μελών και φίλων του Συλλόγου, έγινε το Σάββατο 17/6 στο κλειστό γήπεδο Σπάτων, εκδήλωση στην οποία τιμήθηκε το τμήμα γυναικών βόλεϊ για την άνοδό του στη Β κατηγορία. Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν οι:

- Μαραγκάκης Φώτιος εκπρόσωπος ΕΣΠΑΑΑ.

- Σερέτης Χρήστος Αντιδήμαρχος Σπάτων-Αρτέμιδος και Πρόεδρος ΑΟ Άρτεμις.

- Μπέκας Γεώργος Αντιδήμαρχος Σπάτων - Αρτέμιδος.

- Πάσχος Γεώργος Πρόεδρος Αθλητικού Οργανισμού.

- Ραφτοπούλου Άννα Επικεφαλής Δημοτικής Αντιπολίτευσης.

- Τσέπας Ευάγγελος Αντιπρόεδρος Αθλητικού Οργανισμού.

- Φράγκου Ελένη Δημοτική Σύμβουλος.

- Μποτζιολής Δημήτριος Δημοτικός Σύμβουλος.

- Φράγκος Αναστάσιος Πρόεδρος Τοπικού Σπάτων.

- Γκούρλιας Νικόλαος Υποδιοικητής Αστυν. Τμήματος Σπάτων-Αρτέμιδος.

- Νιαστής Κων/νος Τοπικός Σύμβουλος Σπάτων.

- Βαρθάλης Μένιος Πρόεδρος (μπάσκετ) ΑΟΚ Σπάτων.

- Αναστασίου Βάσια Υποψήφια Βουλευτής Αν. Αττικής ΠΑΣΟΚ.

- Αποστολόπουλος Δημήτριος Αναπλ. Γραμματέας Αστυν. Υπαλλήλων Β/Α Αττικής.

- Στεργίου Ελένη πρώην πρόεδρος ΕΑΟΣ.

- Μωραϊτοπούλου Χαρά πρώην μέλος ΔΣ ΕΑΟΣ.

- Βεντίκου Τάνια πρώην μέλος ΔΣ ΕΑΟΣ.

- Σάκκουλα Χαρά, πρώην παίκτρια βόλεϊ, σε Ελλάδα και Ευρώπη, πρωταθλήτρια Ελλάδος και μέλος της Εθνικής Ομάδος βόλεϊ Γυναικών και της Ολυμπιακής Εθνική Ομάδος 2004.

- Αρδίζογλου Χρήστος παλαίμαχος ποδοσφαιριστής ΑΕΚ.

Στο χαιρετισμό του ο Πρόεδρος ευχαρίστησε το Δήμο Σπάτων-Αρτέμιδος και τον Αθλητικό Οργανισμό για τη στήριξη στο άθλημα και το σύλλογό μας, όλους του χορηγούς του συλλόγου μας, τους προπονητές μας Μαρία Πλαγιαννάκου, Αλεξία Στάθη, Δημήτρη Γκίκα, Ντίνο Μουστάκια και Αλέξανδρο Μπισμπίκα, τους αθλητές, τους εφόρους και τους γονείς. Ειδική μνεία έγινε και στο χορηγό της βραδιάς, το κατάστημα “La playa” 25ης Μαρτίου 32 Αρτέμιδα, το όποιο πρόσφερε φαγητό, αναψυκτικά και νερά, με την ευγενική μεσολάβηση του Αποστολόπουλου Δημητρίου Αναπλ. Γραμματέα Αστυν. Υπαλλήλων Β/Α Αττικής. Στη συνέχεια άρχισε η απονομή των μεταλλίων από τον Εκπρόσωπο της ΕΣΠΑΑΑ Φώτιο Μαραγκάκη στις αθλήτριές μας: Γιαννάκη Βασιλική, Κοντογιάννη Χαρά, Κότσαρη Αγγελική, Μαυρίδη Κατερίνα, Μπίτα Έλσα, Στάμου Αθηνά, Σταυράκη Ζαχαρένια, Στάθη Αλεξία, Τράκα Κατερίνα, Φετάϊ Ελένη, Φούντζιλα Μαρία, Χρονοπούλου Νάσια και Ψυράκη Μυρτώ. Μετάλλιο έλαβαν επίσης και οι Κορασίδες, που συμμετείχαν σε κάποιες αγώνες: Μητσώνη Σταυρούλα, Στύλιου Σίλια και Σαμπαζιώτη Κάτια.

Εκ μέρους του Αθλητικού Οργανισμού ο πρόεδρος Γιώργος Πάσχος απένειμε κύπελλο στον προπονητή της ομάδος Δημήτρη Γκίκα, ο οποίος σε σύντομο χαιρετισμό συνεχάρη το σύλλογό μας, υποσχόμενος ότι ο ΑΟ θα είναι παρών σε κάθε δραστηριότητα του Συλλόγου μας. Εκ μέρους του ΔΣ απένειμε κύπελλο στην Αρχηγό της ομάδος Σταυράκη Ζαχαρένια, η Αντιπρόεδρος Πόλυ Κεντιστού. Το ΔΣ βράβευσε για τη συνεχή παρουσία τους, τις τέσσερις παλαιότερες αθλήτριες της ομάδος: Βασιλική Γιαννάκη, Αθηνά Στάμου, Ζαχαρένια Σταυράκη και Ελένη Φετάϊ. Ομοίως βράβευσε και τους χορηγούς του Τμήματος Γυναικών: το κομμωτήριο hairtag Spata, το κατάστημα Brad & More, το δίκτυο μηχανικών Τοπογραφώ και το Γιώργο Μανωλίδη. Στη συνέχεια έγινε αναφορά στο Τμήμα Κοριτσιών Κ-16, το οποίο προκρίθηκε στις δώδεκα καλύτερες ομάδες της ΕΣΠΑΑΑ, στο οποίο απονεμήθηκε τιμητική διάκριση, ευχαριστώντας τόσο τον προπονητή τους Ντίνο Μουστάκια, όσο και τις Αθλήτριες: Βαρβάρα Πριωνά, Μητσώνη Ζωή, Έλενα Μπότση, Σίσσυ Γκρέμι, Κων/να Γιαννίτσκι, Μαρία Λυγερού, Ιωάννα Αλιάι, Δέσποινα Γκούρλια, Έλενα Ρωμανάκη, Αναστασία Μαυρατζά, Μελίνα Ρότσι, Μαρία Στύλιου, Νεφέλη Βλαστέλλη, Νεφέλη Κοντονή και Ιλιάνα Αμπντουταρεμάνι.

Μια ευχάριστη έκπληξη δοκίμασαν οι φίλοι και τα μέλη του συλλόγου μας, καθόσον στην εκδήλωση παρουσιάστηκε μετά από πρόσκληση του ΔΣ το Ειδικό Τμήμα καλαθοσφαιρικής Αγωγής "τζάμπολ αγάπης", το οποίο παρουσίασε ο πρόεδρος του ΑΟΚ Μένιος Βαρθάλης. Τα παιδιά μας έδειξαν τις ικανότητες τους και τη δουλειά που γίνεται σε αυτό το Τμήμα, καταχειροκροτηήθηκαν και το ευχαριστήθηκαν δεόντως. Το ΔΣ ευχαριστεί τη διοίκηση του ΑΟΚ, για την αποδοχή της συμμετοχής αυτού του Τμήματος στην εκδήλωση μας και συγχαίρει γι' αυτή την πρωτοβουλία, αποδεικνύοντας ότι στον αθλητισμό δεν υπάρχουν αποκλεισμοί.

Οι εκπλήξεις συνεχίσθηκαν και αμέσως μετά στήθηκε ο φιλές και ξεκίνησε ο διαγωνισμός καρφωμάτων, με τρεις προσπάθειες για τους αθλητές που δήλωσαν συμμετοχή. Την επιτροπή αξιολόγησης στελέχωσαν οι: Μαρία Πλαγιαννάκου & Αλεξία Στάθη από το προπονητικό team και από το κοινό ο Ηλίας Μαντογιαννάκος, γονέας αθλήτριας.

Ο προπονητής Αλέξανδρος Μπισμπίκας συντόνιζε τα αγόρια διαγωνιζόμενους και τα κορίτσια ο προπονητής Ντίνο Μουστάκια. Στο διαγωνισμό έλαβαν μέρος οι: Τζαγκρούμπ Σινγκ, Μιχάλης Σαατσάκης, Σπυράγγελος Γεωργαλής, Δημήτρης Νησιώτης, Νικόλας Μαπάκης και Περικλής Βλαστέλλης, Δέσποινα Γκούρλια, Έλενα Ρωμανάκη, Αναστασία Μαυρατζά, Μελίνα Ρότσι, Στελίνα Ζουλινάκη, Μαρία Στύλιου.

Νικητής στέφθηκε με τρία άριστα καρφιά ο αθλητής του Τμήματος Εφήβων Περικλής Βλαστέλλης, στον οποίο δόθηκε αναμνηστικός πάπυρος.

Πασσαδόροι του διαγωνισμού ορίστηκαν οι: Νεφέλη Βλαστέλλη, Νεφέλη Κοντονή και Ιλιάνα Αμπντουταρεμάνι.

Η συνέχεια δόθηκε στο κλαμπ yes i do στα Σπάτα.

Με νίκη έκλεισε τις υποχρεώσεις του το Τμήμα Γυναικών, το οποίο στον τελευταίο αγώνα, την Τετάρτη 19/4, νίκησε την αξιόμαχη ομάδα Α.Ο Κωφών με σκορ 3-0 σετ (25-14, 25-17, 25-16). Τα κορίτσια μας έκαναν μία καταπληκτική εμφάνιση, ενώ στον προπονητή Δημήτρη Γκίκα, δόθηκε η ευκαιρία να χρησιμοποιήσει αθλήτριες που δεν είχαν πάρει μεγάλο χρόνο συμμετοχής στους προηγούμενους αγώνες. Στα αξιοσημείωτα ήταν η παρθενική εμφάνιση στο Τμήμα Γυναικών, της Παγκορασίδας Κάτιας Σαμπαζιώτη, η οποία στάθηκε αξιοπρεπώς στο τερέν και χειροκροτήθηκε δεόντως. Τον αγώνα παρακολούθησαν, τιμώντας, με την παρουσία τους, ο Πρόεδρος και ο Αντιπρόεδρος του Αθλητικού Οργανισμού κ.κ. Γιώργος Πάσχος και Ευάγγελος Τσέπας, αντίστοιχα, η Αρχηγός της Δημοτικής Αντιπολίτευσης κ. Άννα Ραυτοπούλου, η οποία, κατά το παρελθόν, υπήρξε αθλήτρια του ΕΑΟ Σπάτων, με τους συνεργάτες της Δημοτικούς Συμβούλους κ. Ελένη Φράγκου και Δημήτριο Μποτζιολή και τους υποψηφίους Δημοτικούς Συμβούλους κ. Δημήτριο Αποστολόπουλο και Νίκο Μιχαηλίδη. Τις κερκίδες είχαν γεμίσει και πλήθος φίλων του συλλόγου μας, οι οποίοι χειροκρότησαν τα κορίτσια μας για την άνοδο στη Β΄ Κατηγορία. Στο τέλος, με επίκεντρο τις αθλήτριες, φωτογραφήθηκαν όλοι μαζί, αποδεικνύοντας ότι ο αθλητισμός ενώνει τους φίλους του. Συγχαρητήρια στις αθλήτριές μας, την Αρχηγό μας Ζαχαρένια Σταυράκη, τον προπονητή μας Δημήτρη Γκίκα και την έφορο Κατερίνα Τζατζαρίδου. Το Δ.Σ. εκπροσώπησαν η Ταμίας Βάσω Μητσώνη και ο Σύμβουλος Δημοσίων Σχέσεων Δημήτρης Γεωργαλής.

Νίκη που την έφερε στην 2η θέση πέτυχε η ομάδα Γυναικών του Τμήματός μας την Τετάρτη 15/3/2023 στον Άγιο Δημήτριο Αττικής, με την ομάδα ΑΟ "Ηρακλής" Αγίου Δημητρίου με σκορ 0-3 σετ (12-25,21-25,10-25). Απομένουν τέσσερα μας για το τέλος του πρωταθλήματος και ευελπιστούμε ότι όχι μόνο θα πετύχουμε την άνοδο, αλλά θα κατακτήσουμε και την 1η θέση. Επόμενο ματς εντός έδρας την Τετάρτη 22/3 και την ομάδα ΔΑΣ Αραφήν.

Το Τμήμα Γυναικών του Συλλόγου μας πέρασε νικηφόρα και από την πολύ καλή ομάδα του Ζωγράφου με σκορ 1-3 σετ και είναι μόνο πρώτο στο βαθμολογικό πίνακα. Συνεχίζουμε ταπεινά και με δουλειά για το στόχο της ανόδου. Μπράβο στα κορίτσια. Μπράβο και στον προπονητή Δημήτρη Γκίκα. Ευχαριστούμε θερμά τη διοίκηση και τους φιλάθλους του ΑΚ Ζωγράφου για τη ζεστή φιλοξενία και την άψογη συμπεριφορά τους.

Την 6η νίκη της σε ισάριθμα ματς πέτυχε το Τμήμα Γυναικών του Συλλόγου μας την Τετάρτη 16/11 στο γήπεδο Σπάτων, με αντίπαλο την ομάδα Άτλας Δάφνης -Υμηττού, με σκορ 3-0 σετ (25-19, 25-10, 25-19) και βρίσκεται στην 1η θέση και αήττητη, μαζί με τον ομάδα ΑΟ Οδυσσέας, έχοντας επτά βαθμούς διαφορά από την 3η ομάδα.

Τα κορίτσια μας, παρά την αρχική πρωτοπορία στο σκορ της αντιπάλου ομάδας στο 1ο σετ, πέτυχαν ένα σερί 9-0, έχοντας βάλει δύσκολα με το σέρβις, στην αντίπαλη ομάδα και από το 16-19, έφτασαν στο 25-19. Στο δεύτερο σετ κυριάρχησαν ολοκληρωτικά και δεν άφησαν περιθώρια για δεύτερες σκέψεις στην αντίπαλη ομάδα. Στο τρίτο σετ πήραν αρχικά μια μεγάλη διαφορά, επήλθε χαλάρωση, ο αντίπαλος πλησίασε, αλλά τελικά το σετ ήρθε σχετικά εύκολα, κάνοντας το 6 στα 6. Από τις αθλήτριες που αγωνίσθηκαν δεν υστέρησε καμία, κάνοντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις τους μέχρι σήμερα, δεδομένου ότι και η αντίπαλη ομάδα, έκανε επίσης καλή εμφάνιση κυρίως στο αμυντικό κομμάτι.

Αξιοσημείωτη ήταν για μία ακόμη φορά η παρουσία των φίλων μας στις εξέδρες, οι οποίες ήταν γεμάτες, ανάμεσά τους και κλιμάκιο δημοτικών Συμβούλων της Δημοτικής Παράταξης ΑΝΑΣΑ της κ. Ραυτοπούλου (Μποτζιολής Δ. – Αργυρός Γ.), τους οποίους υποδέχθηκαν, ο Σύμβουλος Επικοινωνίας και Δημοσίων Σχέσεων του Συλλόγου μας Δημήτρης Γεωργαλής και η Ταμίας Βάσω Μητσώνη.

Στο τέλος μια γλυκιά έκπληξη επιφύλασσαν οι αθλήτριές μας και η έφορος Κατερίνα Τζανταρίδου, στο προπονητή της ομάδος Δημήτρη Γκίκα, στον οποίο έκοψαν εντός του παρκέ τούρτα γενεθλίων, με τα χαμόγελα και τη συγκίνηση να φτάνουν στα ύψη.

Συγχαρητήρια στις αθλήτριές μας και τον προπονητή τους, η γνώση και η εμπειρία του οποίου φάνηκαν στις πετυχημένες κινήσεις που έκανε στις δύσκολες περιόδους, όπου η ομάδα μας κυνηγούσε το σκορ.

Επόμενος αγώνας την Τετάρτη 23/11 και ώρα 21:45, στο κλειστό Γυμναστήριο «Κοκκινιάς» στο Μαρούσι με αντίπαλο την ομάδα ΑΟ Οδυσσέας, όπου από το αποτέλεσμα θα κριθεί η πρωτιά στον όμιλο.

Για το συγκεκριμένο αγώνα, το ΔΣ θα μισθώσει λεωφορείο, το οποίο θα αναχωρήσει από το Γήπεδο Σπάτων την 19:30 ώρα. Όσοι από τους φίλους της ομάδος θελήσουν να ακολουθήσουν την αποστολή να στείλουν σχετική δήλωση στο e-mail του συλλόγου.

Άνετη νίκη πέτυχαν οι Γυναίκες μας στην προσπάθειά τους να τερματίσουν στην 1η θέση, την Κυριακή 13/11/2022 στο γήπεδο Σπάτων, με αντίπαλο την ομάδα  ΑΣ Ιωνάς  Δάφνης -Υμηττού, με σκορ 0-3 στ (13-25, 8-25, 7-25), καθόσον γηπεδούχος ήταν η ομάδα της Δάφνης. Ο προπονητής Δημήτρης Γκίκας χρησιμοποίησε όλες τις παίκτριες που είχε στη διάθεσή του, ενώ συγκινητική ήταν η παρουσία των φίλων της ομάδος μας στις εξέδρες του γηπέδου. Επόμενος αγώνας την Τετάρτη 16/11/2022 στο γήπεδο Σπάτων, με την ομάδα ΑΣ Άτλας Δάφνης-Υμηττού.

Με νίκες συνέχισαν οι Γυναίκες μας στις δύο τελευταίες αγωνιστικές εκτός έδρας την Τετάρτη 26/10 με την ομάδα ΑΕ Γκύζη-Πολύγωνο, με σκορ 0-3 στ (12-25, 8-25, 8-25) και εντός έδρας την Τετάρτη 2/11 με την ομάδα ΔΑΣ Αραφήν με ίδιο σκορ 3-0 σετ (25-12, 25-13, 25-13). Τα δύο αυτά αποτελέσματα σε συνδυασμό με τα προηγούμενα φέρνουν την ομάδα μας στην 1η θέση αήττητη και χωρίς να χάσει σετ. Συγχαρητήρια στα κορίτσια μας και τον προπονητή τους Δημήτρη Γκίκα, επόμενος αγώνας την Κυριακή 13/11 και ώρα 21:45 στο γήπεδο των Σπάτων. Ευχαριστούμε τους φίλους του συλλόγους μας που γεμίζουν το γήπεδο κάθε φορά.

Ευχαριστούμε επίσης τους χορηγούς της ομάδος: Το Δίκτυο Μηχανικών «ΤΟΠΟΓΡΑΦΩ», το Κομμωτήριο HairTag Spata και Το Φούρνο (χονδρικής πώλησης) BREAD & more.

√ Το Δίκτυο Μηχανικών «ΤΟΠΟΓΡΑΦΩ»

topografo.gr, τηλ. 2130888888

√ Το Κομμωτήριο HairTag Spata – Σπάτα

Βασιλέως Παύλου 175, Σπάτα, τηλ.:  2106025214,

E-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

√ Το Φούρνο (χονδρικής πώλησης) BREAD & more

16ο χλμ Λεωφόρος Σπάτων - Παιανία, τηλ.: 21 0666 4618

Ευχαριστούμε τους παραπάνω  χορηγούς μας, για την ευγενική τους χειρονομία να στηρίξουν τις προσπάθειες του Τμήματος Γυναικών του Συλλόγου μας.

Τα μέλη μας να προτιμούν τα καταστήματα που στηρίζουν τις προσπάθειές μας.

Με πολύ καλό βόλεϊ και σχετική άνεση έκαναν το δύο στα δυο οι Γυναίκες μας την Τετάρτη 19/10 στα Σπάτα στο κλειστό γήπεδο «Δημήτρης Δημητρίου», επί του Ηρακλή Αγίου Δημητρίου, με σκορ 3-0 σετ (25-16, 25-23, 25-16) και βρίσκονται στην 1η θέση μαζί με τον ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας. Οι φίλοι της ομάδος μας, που γέμισαν τις κερκίδες χειροκρότησαν τα κορίτσια μας για την καλή τους εμφάνιση. Συγχαρητήρια στις αθλήτριές μας και τον προπονητή τους Δημήτρη Γκίκα. Επόμενος αγώνας εκτός έδρας με ΑΕ Γκύζη-Πολυγώνου στο Λόφο του Στρέφη την Τετάρτη 26/10.

Με το δεξί ξεκίνησε το πρωτάθλημα το Τμήμα Γυναικών μας, αφού κέρδισε εκτός έδρας στην Παιανία τον  ΑΣΠ Κτησιφών, με σκορ 0-3 στ (16-25, 19-25, 13-25). Τα κορίτσια μας μπήκαν με όρεξη και σε κανένα σημείο του αγώνα δεν άφησαν το περιθώριο στην αντίπαλη ομάδα να σκεφτεί την ανατροπή. Με πολύ καλό βόλεϊ κατά διαστήματα έφτασαν άνετα στη νίκη. Πρεμιέρα και για τον προπονητή μας Δημήτρη Γκίκα στον πάγκο της ομάδος, ο οποίος χρησιμοποίησε όλες τις παίκτριες. Επόμενο ματς στην έδρα μας την Τετάρτη 19/10 με τον Ηρακλή Αγίου Δημητρίου. Η παρουσία όλων μας είναι επιβεβλημένη.